Çinko - Kurşun (ZN-PB)

Kayseri – Develi Kaleköyü İşletmesi

Kaleköyü işletmesi Türkiye'nin Orta Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Kayseri iline 90 km, Develi ilçesine 45 km ve Kaleköyü'ne 1 km mesafededir. Kurucumuz rahmetli Saim Budin, 1951 yılında işletmeye başlamış olup işletme yarmalar ile yüzeyden açık imalatlar ve yer altı yöntemleri ile çalışmıştır. Yüksek tenörlü Zn-Pb üretilmiş ve düşük tenörlülerde Jig ile zenginleştirilmiştir. İşletme kuzey ve güney olmak üzere iki ocak ismi ile anılmaktadır.

İşletme alanında Şantiye binası, ambar, atölye, patlayıcı deposu ve mobilizasyon bulunmaktadır. Şantiye binasında yemekhane, yatakhane, ofis ve personel dinlenme yerleri bulunmaktadır.

Çinko, antik çağlardan beri bilinen ancak üretimi ve kullanılması tam anlaşılamadığından diğer metallerle karıştırılan bir elementtir. Metalin ilk tarifi, Strabos'un yazdığı Mysia adlı eserin Andriera adlı bölümünde "Sahte gümüş" olarak yapılmıştır. Kurşun ise kolay işlenebilen, yaygın bir metal olması ve ergime derecesinin düşüklüğü (327.5 °C) nedeniyle iş yaşamında çok yaygın olarak kullanılır.